אבולוציה של פטנט

פשוט נדהמתי, לא האמנתי שלאחר 10 שנות מאמצים ולאחר שכבר הפטנט אושר לה, הוא לא התקבל בסוף.

בדקתי וראיתי שהיתה צריכה לשלם 1,000 דולר, כנראה כבר לא היה לה. כל כך חבל. איזה מאמצים כבירים היא עשתה בשביל לקבל את הפטנט הזה.

התבוננתי בעשרות השרטוטים שהצטרפו לבקשה, יופי של שרטוטים. הנה אחד מהם:

 

243025241
Tammie Marie Aaron-Barrada

 

הרעיון נרשם לראשונה בשנת 2001 בבקשה הזמנית, והיה לספק לילדים מדבקות צבעוניות אותם ידביקו על לוחות מצוירים. מדבקות אלה בנוסף למערכת שפותחה, יהיו תמריץ לגמילה מחיתולים ומשימוש בסיר.

חיפשתי באינטרנט אודות הממציאה ששמה תמי מרי אהרון-ברדה, בהתחלה חשבתי שאלו שני ממציאים, כל כך הרבה שמות לאשה אחת  🙂 , ולבסוף מצאתי את האתר שלה ומאחוריו סיפור מרגש ששזור יחד עם הבקשה לפטנט.

באתר שלה היא מספרת שבמהלך העבודה על הפרויקט נפטר בעלה והיא איבדה את ילדה השלישי, ומכיון שלא היה להם ביטוח רפואי היא התחילה לשווק את המדבקות שפיתחה. הסתכלתי על הדרך הארוכה שעברה בכדי לקבל את הפטנט. 6 פעמים היא שלחה שינויים למערכת התביעות בבקשה שלה (לכל פטנט ישנה מערכת תביעות שמטרתה להגן על הפטנט). ובכל פעם כזו צריך לשלם עמלה ולהעסיק עורך דין. ולבסוף לאחר עשר שנות מאבק, כשהבוחן כבר אישר 2 תביעות מתוך 6 תביעות שהוגשו בתחילה, ונותר לה לשלם רק 1000 דולר ולקבל את הפטנט המיוחל, זה לא קרה ולא התקבל הפטנט.

אז הבקשה הזו לפטנט נמצאת עכשיו בארכיון של הפטנטים. יש שם המוני בקשות שלא התקבלו, ישנם שם פטנטים שהאגרה עליהם לא שולמה במועד או שלא שולמה כלל, וישנן בקשות לפטנט כמו הבקשה הזו, שאושרו אבל האגרה לא שולמה. וזה הכי מצער.

 

הגעתי לאותו מקום בחיפושי אחרי בקשה לפטנט שהגשתי בשנת 2004 בארה"ב. שנתיים מאוחר יותר הגעתי לארה"ב ומסיבות שונות הפרויקט הזה לא הבשיל.

לתדהמתי מצאתי שישנה חברה אמריקאית אשר הגישה בקשה על מערכת לחלוקת תרופות וחלק מהמערכת הוא הרעיון שפיתחתי ושעליו הגשתי את הבקשה לפטנט. בוחן הפטנטים לא אישר להם לקבל חלק מהבקשה שהגישו, מאחר שהבקשה שלי הקדימה אותם.

רגע הגילוי היה משמח מצד אחד ומלא צער מצד שני. זאת מאחר שלא המשכתי את התהליך לקבלת הפטנט ולא הגנתי על הבקשה שבוודאי היתה שווה כיום סכום לא מבוטל.

זהו הקטע הרלוונטי אלי ממכתבו של הבוחן:

 

 

242640441

 

וזה המוצר שפותח על ידם:

 

 

 

 

מתי נראה את זה בארץ?

 

 


כתבתי את הפוסט לפני מספר ימים ולא העליתי אותו. היום לפני שסיימתי, בדקתי שוב את הפטנטים הקשורים לתמי מרי אהרון-ברדה, ומצאתי שחברת פרוקטר אנד גמבל קבלה פטנט על פיתוח די דומה לזה של תמי, ספרון להדבקת מדבקות לשם עידוד הגמילה. גם פטנטים הם חלק מהטבע, החזק שורד. אבל גם אם אין לה פטנט היא לא התקפלה ומוכרת את המוצר באתר האינטרנט, כאשר אחוז מסוים מהרווחים מועבר כתרומה למלחמה בסרטן. שיהיה בהצלחה.

 

אודות David Gross

Inventor
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

24 תגובות על אבולוציה של פטנט

 1. מהקצת שאני מכיר את תחום הפטנטים, זה לפעמים, באמת קצת ’ג’ונגל’. כך יוצא שלא בהכרח הצודק ’שורד’ וגם לא בהכרח ה’חזק’, אלא דווקא ’התקיף’… (או בעל הממון, כמו תאגידים למיניהם) וזה בהחלט טעון שיפור.

  בכל מקרה, זה הזכיר לי שגם לי היה איזה רעיון בתחום הזה של תרופות: ליצור מכונה ביתית שנטענת מראש (נניח פעם בשבוע) בכדורים ומתוכנתת בזמנים, בכמויות וכד’ שאדם צריך לקחת ומוציאה בכל זמן נתון איזו לשונית ובה הכדורים שצריך לקחת באותו זמן (או טווח זמנים) תוך השמעת התראה קולית (ו/או אחרת) מתאימה (מיועד בעיקר לאנשים מבוגרים שעלולים לשכוח), אבל רופא אחד אמר לי שיש כבר משהו דומה והראה לי ברושור של זה… גם כך לא הייתי רושם על זה פטנט כי זה לא תחום שמעניין אותי או שאני מבין בו מספיק.

  אני כמובן לא מזלזל בפטנטים, אבל נראה לי שיש צורך לפשט כל מיני דברים לגביהם, למשל כל עניין הפינג-פונג הארוך בין מגיש הבקשה (בעזרת בא כוחו) לבין הבוחן, נראה לי שזו קצת ’מסחטת כספים’ שלא באמת מחוייבת המציאות…

  • Intsi הגיב:

   בדקתי עכשיו ביוטיוב ובאמת ישנם מספר מוצרים לחלוקה אוטומטית וביתית של תרופות. אבל יתכן שהרעיון שלך מציע שיפור ובעל התקדמות המצאתית.
   בכל אופן רעיון בתחום הרפואה הוא דבר בעל ערך כספי רב.
   לגבי הבחינה, בארה"ב יש רק שני צ’אנסים, ואח"כ צריך להגיש בקשה מיוחדת, זה די מוגבל.

 2. נורא עצוב, לא מספיק שיש רעיון וכישרון, צריך כסף כדי לעשות כסף.
  מתסכל.

 3. בני. הגיב:

  אני לא מבין איך אתה אומר שאותה חברת תרופות משתמשת בפיתוח שלך.
  אלא אם כן היא משתמשת בו באופן גנרי. לרשום אותו כפטנט כבר אף אחד לא יכול.

  ובקשר אליה – קודם כל, לא הבנתי בהתחלה על מה אתה מדבר.
  אניוואי, אני חושב שהבנתי ככל שקראתי עוד ועוד את הפוסט.
  תראה: הכי חשוב "לתפוס" כאלו אנשים בזמן. אם אתה תופס אותם בזמן, אתה משלם את ה-1000 שקל והופך להיות חלק מהפטנט, ואז יש לך חלק ברווחים. טוב לה – שהפטנט שלה לא נפל, וטוב לך – שנעשית שותף.
  לא כך?    😉

  • Intsi הגיב:

   מדובר בפטנט על המערכת ולא בתרופה, אבל העניין הגנרי שחברת טבע עושה מזה הרבה כסף הוא באמת שימוש בפטנט לאחר שפג תוקפו.
   במקרה הזה הם קבלו פטנט אבל על חלק מסוים לא קיבלו. לשם כך משנים את מערכת התביעות שכתובה בפטנט כך שהיא תהיה מקובלת על הבוחן (זה מעין משא ומתן כפי שנכתב למעלה, אבל הוא מוגבל כי יש רק שני צ’אנסים (השני נקרא –  Final rejection

   • Intsi הגיב:

    ראה:
    <a href=http://www.uspto.gov/web/offices/pac/mpep/documents/0700_706_07.htmhttp://www.uspto.gov/web/offices/pac/mpep/documents/0700_706_07.htm</p>
     
    בקשר לתפיסת מצבים כאלה והתחברות לשותפות, אכן ישנן חברות שעושות זאת. הן קונות בקשות לפטנט במצב של בחינה (בצ’אנס הראשון של התגובה) וממשיכות להגן על הבקשה בכדי לקבל פטנט. ואם הן מוצאות מקרה כזה של תשלום 1000 דולר , לאחר שהבקשה אושרה, אין מצב טוב יותר מזה מבחינתם.

 4. אוגניה הגיב:

  כגננת וכמורה בדימוס אינני מתלהבת כ כ מהרעיון של ורדה כי הוא מקובל כטריגר חינוכי שנים רבות ולמגוון של פעולות לעידוד החיוב שבהן אצל ילדים. בקשר לפטנט שלך הוא ענק. אבל לא יהיה לי עם מי לריב יותר בתור לבית המרקחת? איזה ש י ע מ ו ם . בקשר לשניכם אתם מזכירים לי (בהצטנעות מה) את עצמי. לפעמים אנחנו מרגישים שאם נצליח באיזה דבר נדגור על שמרינו, היורין יעלה לנו לראש ולא נמציא יותר ולא נתפתח. ובכן, אחרי שנים 
                                                                           המשך>>>

  • אוגניה הגיב:

   רבות של דשדוש עם ה’מניעת אלימות’ שלי. וכבר הוצאתי לאור בבגרותי, מסתבר שלא קפאתי על שמרי ומדי פעם אני ’ממציאה’ איזו ’הברקה’ בבלוג שלי. זה התחיל מ’כשאתם אומרים שלום...’ ואחכ ל’עליהום על רשות השידור…’ ע-ד אתמול עם ההדרה. אז, לא לפחד. ובלי תירוצים, לפתח ולהתפתח, בהצלחה!

   • Intsi הגיב:

    נכון, בארה"ב זה מאוד מקובל לתת פידבקים חיוביים לילדים בבית הספר, לפעמים יותר מדי לטעמי, כי לילד יש ציפיה לקבל איזו מתנה או מדבקה או כוכב על כל משימה, וההתאכזבות כשזה לא מגיע היא מאוד גדולה. כמו כן זה הופך להרגל. צריך לעשות זאת במינון.
    אבל כאן בגלל שישנה משימה ספציפית לאורך זמן מוגבל יתכן שזה טוב.
    ויהיה גם לך בהצלחה.

 5. אני בת הגיב:

  הרעיון של הדבקת מדבקות על ציורהוא רעיון גאוני
  שמחה לקרוא שהיא לא התקפלה- עושה עליה גוגל כעת
  חנוכה עם המון אור

 6. קנקן התה הגיב:

  אכן בשביל פטנט, במיוחד פטנט עולמי , צריך הרבה מאד כסף. הגנה חלקית בחלק מהמדינות היא במידה רבה ברכה לבטלה. קונצרנים הפרוסים על רשת מדינות, ישתמשו בטכנולוגיה של הפטנט לייצור במדינות שבהן לא תחול הפרה של הפטנט. פעם אמר לי עורך פטנטים שכל פטנט הוא בעל הפרה. חברות מעסיקות סוללת עורכי דין ממולחים, שכל תפקידם למצוא דרכים להפרת פטנטים קיימים. האם אתה זוכר כיצד מייקרוסופט זכתה במשפט נגדה, על הפרת פטנטים של אפל והעתקה של עקרונות מערכת ההפעלה הייחודית שלה למערכת חלונות?

  • Intsi הגיב:

   אתה צודק. פטנט רגיל הוא משא כבד כלכלית לאדם פרטי, ובוודאי פטנט עולמי ומי שמרוויח מזה הן החברות הגדולות.
   אני זוכר את הסיפור בין מייקרוסופט לאפל שנודע לי כאשר עבדתי במשרד עריכת פטנטים. אפל מכרה למייקרוסופט רשיון לתוכנת חלונות  עבור שתי הגרסאות הראשונות, ואילו מייקרוסופט המשיכה לפתח גם לגרסא הבאה ללא רשיון.
   לצערי אפל הפסידה, מה היה קורה לו ניצחה? כל עולם המיחשוב היה משתנה כנראה.

 7. דפנה הגיב:

  חיים קשים. המוצר הזה עובד בארהב? האם אתה יכול להציע את המוצר שלך בארץ?

  • Intsi הגיב:

   מה שיש לי להציע זה חלק מהמערכת שלהם העוסק בזיהוי התרופה.
   פיתחנו לאחרונה תוכנה ונציע להם לקנות רשיון שלה. התוכנה עובדת בתחום שבו שהם לא קבלו פטנט. נחיה ונראה.

 8. טל עוז הגיב:

  רעיון באמת נהדר!

  זה מזכיר לי שכשהייתי קטנה היה לי רעיון מגניב וסיפרתי אותו לאמא שלי, היא אמרה לי שאני צריכה להוציא על זה פטנט והסבירה לי על זה קצת…התקשרתי למשרד הפטנטים או משהו כזה (הייתי בת איזה 9…) ענה לי איש שבהתחלה צחק עליי, ואז כשהסברתי שאני רצינית, והעובדה שאני בת 9 לא משנה את העובדה שהרעיון שלי הוא מעניין, הוא אמר לי שכשאני אהיה גדולה ויהיה לי כסף אז אולי… וניתק.
  עכשיו אני קצת יותר מבינה למה.
  והאמת היא שלפני כמה שנים ראיתי מוצר דומה מאוד לרעיון שרציתי להוציא עליו פטנט…

  • Intsi הגיב:

   כל הכבוד.
   מה שאני יכול לומר לך זה שלמי שיש רעיון אחד, יבואו אחריו גם רעיונות אחרים.
   בפעם הבאה תגישי קודם כל בקשה זמנית לפטנט בארה"ב. היא טובה לשנה אחת ובזמן הזה תוכלי לבדוק את השוק ואם איזו חברה מעונינת לקנות ממך את הבקשה או להיות שותפה. אבל אם תחליטי שכדאי להשקיע ברישום פטנט שאינו זמני, אלו כבר עלויות גבוהות יותר בהרבה, ותצטרכי בתוך השנה הזו לעשות זאת.
   בכל מקרה אשמח לעזור.

 9. סיפור עצוב.. מקווה שהיא מצליחה בכל זאת.

  • Intsi הגיב:

   כן, היא מוכרת את מוצריה באתרה אבל ללא פטנט על הרעיון. 
   ראיתי שחברות גדולות בארה"ב כבר רשמו פטנטים על דברים דומים.
   מה שכן, על הציורים יש לה זכויות יוצרים כך שהיא מוגנת מבחינה זו.

 10. טל עוז הגיב:

  היי איש יקר!
  שבוע טוב!
  פתחתי את האתר!
  ממש נוח לשימוש(:
   <a href=http://www.wix.com/taloza1/talozwww.wix.com/taloza1/taloz</div>

  תודה לך!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s