אם כסף לא מניע את העולם, אז מה כן?

חדשנות מניעה אותו.

אמר זאת כלכלן אמריקאי יהודי בשם Tyler Cowen שהנו פרופ' לכלכלה מאונ' George Mason. בכתבה שפורסמה אודותיו בעיתון כלכליסט הוא מפרט את עמדותיו פורצות הדרך.

אפשר בעצם לומר שאלו לא המנהלים , אלו לא הבנקאים, לא קרנות ההון-סיכון, לא הצוות ואפילו לא הכסף, אלא זוהי החדשנות, היא זו שמקדמת את העולם וגורמת לו להסתובב. שלא כדברי השיר:

Money makes the world go round

 

אם כן, הדבר הכי חשוב הוא הרעיון. זה שהקרנות והמנהלים ישר יוצאים בהצהרה על חשיבות הצוות וכו' כערך עליון היא טעות. עם רעיון טוב וצוות גרוע ניתן להגיע לערך שאליו לא ניתן להגיע עם רעיון גרוע וצוות טוב.  הגיע אליכם רעיון טוב, תיפסו אותו בשתי ידיים, אח"כ תעבדו על מינוי צוות, יועצים ופרזיטים נוספים.

שמחתי לקרוא את הכתבה של פרופ' כהן המפנה את אור הזרקורים אל העיקר – אל החדשנות.

נקודה נוספת שהועלתה בכתבה היתה הקפאון בהמצאות הגדולות בחמישים השנים האחרונות. כאן כבר היו המון טוקבקיסטים שנפגעו מדבריו ולא השכילו לבדוק את העניין לאשורו. אז בדקתי והבחור אכן צודק. הוא סיפר על סבתו שנולדה בשנת 1905 ועל ההמצאות ששינו את החיים בחמישים השנים הראשונות של המאה העשרים, ועל הקפאון מאז.  בדקתי בגוגול ובויקיפדיה ואכן בנוסף לאנטיביטיקה, לרנטגן, לטרניסטור (אותה צומת pnp על גבי סיליקון), רדיו, טלויזיה, אסלה עם מים זורמים, אז ראיתי שגם המחשב הוא לא פרי המצאת חמישים השנים האחרונות, ואף לא הטלפונים האלחוטיים.

החדשנות לא רק גורמת לעולם לנוע בתחום הטכנולוגי והמדעי, אלא היא זו שמקדמת את הטבע בכלל. הרי מהי חדשנות אם לא תינוק שנולד, וזה לא משנה עם הוריו עשירים או עניים, והוא אשר נותן להם דור המשך. יהיה אדם העשיר ביותר, אם הוא ערירי הרי שלא יהיה לו דור המשך והגנים שלו לא יופצו.

מה כן ???????  ההמצאה הגדולה של חמישים השנים האחרונות היא האינטרנט.

כבר כתבתי בעבר את דעתי שהאינטרנט הוא בעצם הגולם שקם על יוצרו. האינטרנט היא המצאה חשובה יותר מהמצאת המחשב. כי מה המחשב נתן לנו, יכולת כתיבה ויכולת חישוב קלים יותר. אבל האינטרנט נותן לנו יותר, מאחר שהוא נותן לנו מידע, ויכולת להפיץ את המידע (מקביל לגנים ולהפצה…).

באינטרנט קיימים שלשה עניינים הקשורים למידע:

הגנה על המידע (אבטחת מידע),

המידע עצמו (ולכן הצורך במנועי חיפוש בכדי למצוא אותו),

והפצת המידע (תקשורת ורשתות חברתיות)

 

בשלושתם עסקתי ב-12 שנים האחרונות. בתחילה היו רעיונות להצפנה (encryption), אימות (authentication) וחתימה דיגיטלית שפותחו והוגשו לחממה הטכנולוגית באשקלון (הפרויקט קיבל אישור מנהלי החממה ומוועדת ההשקעות שלה והיה חסר רק אישור המדען הראשי), במקביל פיתחתי את התוסף למנוע החיפוש של גוגל לו קראתי דודל (קיבל אישור מנהלי החממה באופקים).שני הפרויקטים הראשונים נעצרו בשל הנסיעה לארה"ב.עכשיו אני מפתח שלב נוסף הקשור לאינטרנט וכאמור הוגשו בקשות לפטנט בארה"ב ובארץ.

אז איך בכל זאת החדשנות קשורה לכסף?

אם בוחנים את רשימת המיליארדרים של העולם, ניתן לראות את פריצתם של אנשי המחשבים והתוכנה כמו לדוגמא ביל גייטס, לארי אליסון, מייקל דל, גורדון מור מאינטל לראש הרשימה, ובעשור האחרון את פריצתם של אנשי האינטרנט כמו צוקרברג (בסה"כ בן 27 והונו מוערך ב- 17.5 מיליארד דולר), פייג' , ברין וג'ף בזוס.

אז אפשר להתחיל לשיר:  Innovation makes the world go round

 

 

 

 

 

אודות David Gross

Inventor
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

32 תגובות על אם כסף לא מניע את העולם, אז מה כן?

 1. אוגניה הגיב:

  מתוך <a target=_blank href="http://www.google.co.il/search?hl=iw&rlz=1C1SKPL_enIL424IL427&q=makes+the+world+go+round&oq=makes+the+world+go+round&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=12&gs_upl=0l0l0l10240l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0&gs_l=serp.12…0l0l0l10240l0l0l0l0l0l0l0l0ll0l0.frgbld."><span style="color: #888888;">What makes rhe world go round . זה <a target=_blank href="http://www.youtube.com/watch?v=kOfZJZLcTh0"><span style="color: #888888;">מה שהכי אהבתי

 2. דפנה הגיב:

  כסף הוא אמצעי
  כסף הוא מטרה

  חדשנות דורשת כסף – הרי אי אפשר להפיץ רעיון או להגשים אותו ללא כסף
  ובסופו של דבר יש כסף גדול עבור חידושים גדולים.

  • Intsi הגיב:

   כאשר סטיב ג’ובס וסטיב וזניאק רצו ליצר מחשב – את Apple 1  ,הם השיגו  את 1000 הדולרים ממכירת הרכב של ג’ובס ומהמחשבון המתוכנת של ווזניאק HP-65 עליו קיבל ווזניאק 500 דולר. כלומר הרעיון הוא זה שמוביל ובשבילו מגייסים ולא להיפך. הרבה חברות נוספות הוקמו בגראז’ ללא משאבים כספיים.
   לדעתי אפשר לסכם בצורה שונה משכתבת:
   הרעיון הוא המטרה
   הכסף הוא האמצעי

 3. טל עוז הגיב:

  אני לומדת עכשיו כחלק מהלימודים על שדה האמנות… קצת על איך הדברים בעולם הזה עובדים.
  והבנתי, שזה לא שונה משום שדה אחר, רופאים, ממציאים…
  וכן, הכסף משחק פרמטר מאוד משמעותי במשוואה הזו

  • Intsi הגיב:

   נכון, אבל גם ללא כסף יכול להתפתח אומן דגול (לדוגמא ואן-גוך), אבל ללא יצירתיות הוא לא יתפתח.

   • dvoramor הגיב:

    לידיעתך , את ואן גוך החזיק ופרנס אחיו .
    ואן גוך לא מכר תמונה אחת בחייו , לולא אחיו , היה גווע ברעב .

   • Intsi הגיב:

    הסיפור מוכר לי. ואן-גוך דווקא מכר תמונה אחת בחייו. אחיו עזר לו כלכלית אבל מצד שני אחיו עבד בגלריה גדולה לאומנות בפריז והיה אחראי למכירת התמונות.
    כך שלולא אחיו, אולי היה מצליח בדרך אחרת למכור את תמונותיו. האח נפטר חצי שנה לאחר התאבדות אחיו.
    מה שרציתי לומר הוא שחוסר בתקציב לא מונע יצירתיות, ולרוב להיפך היא דווקא פורצת בעיתות משבר.

    בדיוק מצאתי עכשיו באינטרנט מכתב המצדיק את דברי. זהו מכתב מסוף יולי 1890 אותו כתב וינסנט לאחיו וכך הוא כותב:
    " אחי היקר,
    תודה על מכתבך החביב ועל השטר בן 50 פרנק…….
    …………אני אומר לך שוב שתמיד תהיה בשבילי משהו שונה מסוחר פשוט
    ביצירות של קורו……….."
    הוא מתיחס במכתבו זה אל אחיו תיאו כסוחר. ורומז לו שיעשה יותר מאמצים למכור את תמונותיו. שינהג פחות בהומניות (כנראה שלא היה לאח נעים למכור את תמונות אחיו בגלריה שהיתה במקום עבודתו).
    קישור:
    <a href=http://www.amalnet.k12.il/uploaded_files/forums/forum25/ואןגוך.docwww.amalnet.k12.il/uploaded_files/forums/forum25/ואןגוך.doc<br />

   • Intsi הגיב:

    צ"ל גלריה שהיתה מקום עבודתו.

 4. חגית ר הגיב:

  אני עדיין חושבת שכסף מסובב ת’עולם.
  יזמים פוסלים מראש רעיונות שלא יכולים להכניס לכיס שלהם (או לכיס של המשקיעים שלהם) כסף, והרבה כסף. אף אחד לא מפתח מכשירים/תרופות/מה שזה לא יהיה בשביל הפילנטרופיה או בשביל לקדם את העולם.

  לדעתי יש עוד הרבה דברים שהומצאו בחמישים השנים האחרונות, ומאחר והזכרת תינוק שנולד אז מכשיר האולטראסאונד למשל, הומצא בחמישים השנים האחרונות, וגם מפוי הגנום האנושי שהוביל לגלוי מחלות גנטיות, אם כי את ה-הדנא עצמו גילו לפני כמעט 60 שנה.
  אגב, חדשנות לא חייבת להיות טכנולוגית, היא יכולה להיות גם חדשנות מחשבתית, ואם תבדוק את העולם של לפני חמישים שנה תראה שמחשבתית הוא התפתח מאד. כמובן שאני מסתכלת מנקודת מבט נשית. אני מניחה שלפני חמישים שנה נדיר מאד שאישה תכתוב תגובה (ולא משנה באיזו מדיה)  לגבר שכותב על נושא חדשנות, ולך הגיבו עד עתה רק נשים 🙂
  יש עוד שנויים רבים, קצרה היריעה, ואני מוגבלת ב- 1,000 תווים.

  • Intsi הגיב:

   כלכלן האומר שחדשנות היא המסובב את העולם ולא כסף, הוא חדשן מחשבתי.
   וכמה קשה לקבל זאת כי הורגלנו לחשוב שכסף הוא המסובב את העולם.
   כל רעיון טוב בסוף יצוץ ויתפתח, אם קבוצה מסוימת דחתה אותו בגלל כסף, הוא יפותח על ידי קבוצה אחרת שידעה עליו או שהוא צץ במוחו של ממציא אחר.
   האולטראסאונד הרפואי הומצא לפני יותר מחמישים שנה. בדקתי בויקיפדיה, בשנת 1953 השאיל הרץ הצעיר (בנו של חתן פרס נובל), מכשיר לבדיקת אוניות והסב אותו לשימוש רפואי. אבל המצאת האולטראסאונד קדמה לשנה זו כאמור (הוא משמש לגילוי סדקים).
   אני שמח שנשים כגברים מגיבות כאן. בנקודה הזו היתה באמת התקדמות, אבל אני חושש שזה מביא דווקא לחוסר שיוויון הפוך (ראי חוקי הגירושין).

   • Intsi הגיב:

    מסתבר ששנת 1953 היתה באמת שנה טובה לגילויים, כי גם מבנה ה- DNA התגלה בשנה זו על ידי ווטסון וקריק. הם גילו זאת בהמצאות תמונת דיפרקציית הרנטגן שצילמה רוזלינד פרנקלין. פרופ’ לינוס פאולינג היה גם כן במירוץ, אבל הוא לא השיג את התמונה ולכן לא זכה (הוא חשב שהמבנה הוא תלת גדילי).
    לפני 51 שנה, בשנת 1961 הצליחו קריק וברנר לפענח את הקוד הגנטי וסיימו את סדרת הניסויים בשנת 1966.
    לצערי, למעט האינטרנט, אנחנו עושים שיפורים בהמצאות שהומצאו למעלה מחמישים שנה.
    כל זה עד ההמצאה הגדולה הבאה… מעניין מה תהיה.

 5. קנקן התה הגיב:

  אין ספק שהאינטרנט היא אחת ההמצאות המשמעותיות. אך האינטרנט לא יכול היה להיות מומצא ללא המחשב האישי והמחשב לא היה מומצא ללא המצאת השבבים האלקטרוניים  וכו’.
  לא כל חדשנות מגייסת את הכסף הדרוש. תרופה חדשה לא ניתן לפתח ממכירת מחשבון ממוחשב ואפילו לא ממישכון דירה. אגיד יותר מכך: בשוק הזה יש גורמים כלכליים שנלחמים נגד החדשנות.
  לצערי הכסף עדיין מסובב את העולם ואם החדשנות מביאה עוד כסף אז מה טוב. ועוד הערה קטנה: יחד עם כל חדשנות אנו מאבדים יכולות קודמות, שבתנאים מסויימים תהיה לזה השפעה רבת אסון על המין האנושי. על כך אכתוב פוסט בעתיד.

  • Intsi הגיב:

   נכון וכפי שפרופ’ כהן אמר, האינטרנט היא ההמצאה המשמעותית היחידה בחמישים השנים האחרונות, כי המחשב והשבבים האלקטרוניים (המצאת הטרנזיסטור) קדמו לשנים אלה.
   תרופה חדשה דורשת כיום למעלה ממיליארד דולר. לאחרונה פרסם מישהו ששמו לא זכור לי שניתן גם במאות מיליונים לפתח.
   אבל, ישנן תרופות שהתגלו במקרה, חלקן משמעותיות. לי ידוע על רוקח שפיתח לאחרונה תרופה, רשם עליה פטנט והצליח למכור את הפטנט במיליון שקל. הוא לא נזקק למיליארד דולר, הוא פיתח את התרופה באמצעים שהיו ברשותו. אז ישנם גם מקרים כאלה.
   מחכה לפוסט שלך.

 6. ishya.yakara הגיב:

  עמוק
  כסף עוזר בהחלט בחיים

 7. ק.ק הגיב:

  פוסט מעורר מחשבה. לי יש תחושה שכל הדברים הגדולים פסו מן העולם וכל מה שנותר הן המצאות קטנות, אישיות, לשיפור חיי הפרט. המשך ישיר למעבר מקולקטביזם לאינדיבידואליזם.

 8. Pink Tomato הגיב:

  לא כתבת הרבה זמן, זה מורגש.

 9. אוגניה הגיב:

  לטעמי הכסף הוא השמנת ובעלי ההון הם החתולים

 10. דפנה הגיב:

  מחקת את על הפוסטים? למה?

   • Intsi הגיב:

    מצטער שלא הסברתי עדיין.
    לא מחקתי, העברתי לטיוטה בינתיים.
    זה נובע מכך שהסברתי יותר מדי על הפרויקט החדש ולא רציתי שזה יחשף מעבר לקוראים הקבועים. חשפתי את המצאותו של הבלוג בתגובותי האחרונות לפוסטים שזכו לפרסום.
    הם יועלו שוב תוך כשבועיים ובינתיים יהיו גם חדשים.
    תודה.

 11. voyager הגיב:

  ולי תמיד יש הרגשה שרק מיעוט של האנשים הם סקרנים … וסקרנות היא תנאי לחדשנות, לא? זה כמובן לא סותר את מה שכתבת. יתכן שהמיעוט הסקרן מוביל לחדשנות שמניעה את הגלגלים לכל השאר. גם בעלי הון הם מיעוט קטן…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s