בני ב.

קוראים לו בני. בני היה שחקן שש-בש מעולה. הוא היה אלוף בשש-בש. מה חיילים עושים בזמן ההפוגות? – משחקים.

הוא אהב לנצח והיו לו טקטיקות משחק שכללו אמצעים שאפילו הרמטכ"ל ואלוף הפיקוד, ידידי מהמושב בו גרתי לא מבינים.

ועברו מאז שנים רבות, מאז ששחקתי מול בני ב.

הוא טען ששיטתו מבוססת על הפלנקס המקדוני, דבר שהעצים את משחקו, אבל הוא ידע גם לפעול בצורה פסיכולוגית נגד יריבו במשחק. כלומר יכולתו

הגבוהה במשחק השתלבה עם שכנוע פסיכולוגי שאתה נלחם מול אויב אכזר וקשה, אחד שמשחק לפי טקטיקה טובה מזה אלפי שנים.

ואחרי מהלך טוב הוא היה חוזר ומשנן: "זה הפלנקס המקדוני". בנימת דיבור מזלזלת שבא לך להכניס לו מכה הגונה ובודאי לנצח במשחק.

251559661
פלנקס, מתוך ויקיפדיה

 

 נזכרתי בבני כאשר ראיתי את התמונה של אותו קצין המכה בפניו של צעיר מדנמרק. נזכרתי גם בשירותי בשטחים.

איך משתלבות שתי תמונות אלה? של שימוש בטקטיקה צבאית מלפני 2500 שנים, שהיתה בשימוש צבאות אויב במשך 2300 שנים (עד המאה ה-19 שלאחר הספירה) עם תמונת צבא מודרני שיש לו צוללות ומטוסים והוא הצבא העשירי בחוזקו בעולם?

השילוב הוא שמפקדינו כיום לא מבינים בטקטיקה צבאית!!!! כן פשוט לא מבינים.

כאשר שני צבאות יריבים נעמדים למלחמה זה מול זה, למשל בפינוי מפגינים היום, צריכה להיות טקטיקה בכדי להדוף את צבא האויב.

251558981
מתוך ויקיפדיה, שוטרים איסלנדיים. צילום: Jakob Sigurðsson

 

 מסתבר שישנה יחידה ישראלית שמתמחה בזה, אילו שוטרי (או לוחמי) היס"מ. יחידת הסיור המשטרתית שתפקידה כולל גם פיזור הפגנות. ליחידה הזו ישנם אמצעים מיוחדים וכוח מיומן לפיזור הפגנות.

אז או שיתנו לחבר'ה האלה לפזר את ההפגנות, וגם בשטחים, או שיקימו יחידות צה"ליות כאלה. לא צריך הרבה יחידות כי הן יכולות להיות מוטסות.

מקווה שתוקם במהרה, כי תמונת פשלה אחת שווה אלף מילים.

 

 

 


 

אפריל 2014

 

סיימתי לקרוא עכשיו את הספר "דוד וגולית, איך להפוך חולשה לכוח" של מלקולם גלדוול ונזכרתי בפוסט הזה שכתבתי על בני ב. ושהתאכסן בטיוטה.

גם המקרה האחרון של החייל מהנח"ל קשור אליו.

המוטו של הספר הוא איך חלשים מנצחים. איך דוד ניצח את גולית שהיה הר אדם לבוש שיריון קשקשים ומצויד בחרב חדה ובחנית מיוחדת לטווח קצר עם ידית עבה. הידית היתה מחוברת בחבל ללהב שמשקלו "שש מאות שקלים ברזל". ומולו התייצב רועה צאן עם קלע וחלוקי נחל. "בצבאות העתיקים היו שלשה סוגי לוחמים. ראשונים היו הפרשים – גברים חמושים על סוסים או מרכבות. אחר כך באו החיילים הרגליים לבושים בשיריון ונושאים חרבות ומגינים. ואחרונים היו לוחמים נושאי הטילים שהיום היו נקראים ארטילריה : קשתים,וחשובים מכולם הקלעים" (שם, עמ' 17).

השימוש בקלע ובקליעי אבן הצריך זריזות וניסיון רב. אבל בידיים מיומנות היה הקלע נשק רב עוצמה. דוד רץ אל עבר גוליית, כך נוספה לקלע מהירות התחלתית גבוהה ופגע בעוצמה בראשו. גולית שהיה גבוה מאוד ובעל משקל רב הכולל את כל השיריון שעליו, בנוסף לעוצמת פגיעת הקלע, גם נחבל ראשו בקרקע.

סיפור דוד וגולית הוא הפרק הראשון של הספר. אבל זה לא הפרק היחיד שיש לו הקבלה לתקופתנו ולמלחמה בפלסטינאים.

אחד הפרקים הנוספים בספר מתאר את מאבק השחורים בארה"ב לשיוויון זכויות. מרטין לותר קינג ועוזריו עשו שימוש בילדים ונוער לשם עימות עם השוטרים. הם הוציאו מאות ילדים מבתי ספר לשם עריכת הפגנות והתקלויות עם השוטרים. באחת ההפגנות השתתפו 1500 ילדים. נשמע מוכר..לא?

בשנת 1963 כאשר הגיע מרטין לותר קינג לברמינגהם, אלבמה, התנועה שלו היתה במצב גרוע. קודם לכן הוא ניהל הפגנות נגד ההפרדה בין שחורים ללבנים במשך תשעה חודשים אבל ללא הצלחה. היה זה באולבני ג'ורג'יה.

אבל ב-3 למאי 1963 התפרסמה התמונה החשובה ביותר בתולדות המאבק לזכויות האזרח בארצות הברית. היה זה צילום של ביל האדסון צלם אסושיאטד פרס. האדסון היה בברמינגהם, אלבמה, כאשר פעילים של מרטין לותר קינג נאבקו במפקד המשמר האזרחי הגזעני של העיר. התצלום הראה כלב משטרה תוקף נער בן עשרה ששמו וולטר גדסדן שבעצם רק צפה במצעד. גם היום התצלום הזה יכול לזעזע.

 

 

281809501
מתוך ויקיפדיה

התצלום התפרסם כבר למחרת בניו יורק טיימס על פני שלשה טורים בראש עמוד השער של עיתון יום ראשון, וכך עשו גם עוד עיתונים חשובים בארה"ב.

הנשיא קנדי ראה את התצלום בבית הלבן ונחרד, דנו בעיניינו של התצלום בקונגרס. במשך שנים נלחם מרטין לותר קינג בנושא זכויות האדם אבל התצלום הזה היה זה שפילס את הדרך לחקיקת "חוק זכויות האדם מ- 1964".

ההבדל בין ההצלחה בבירמינגהם, אלבמה, לכישלון באולבני ג'ורג'יה, היה השוני בין מפקדי המשטרה בשני המקומות. בעוד שאלבני היה מפקד סבלן, הרי שבבירמינגהם היה מפקד גזען. אותו כוח שהתבטא בשימוש בכלבים לתקיפת המפגינים או בצופים במצעד, היה זה שבדיעבד גרם להכרעת הקרב לטובת השחורים.

אז כפי שכתבתי בחלק הראשון, ואני מצדיק את התנהלות החייל מהנח"ל, צריכות להיות הנחיות ברורות למקרי פרובוקציות מצולמות שיוצרים הפלסטינאים,

כי אבן ומצלמה הם כלי נשק.

אודות David Gross

Inventor
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על בני ב.

 1. ידידי, אני חושב שלא היו כוחות משטרה באיזור, או שהם לא חשבו שזה "רציני מידי" כדי להביא יסמ…
  גם אני שירתתי בשטחים, ולא לכל התפרעות והפס"ד הזעקנו יסמניקים… כמה הלמים כמה רימוני גז וזהו גמרנו..
  לעיתים נדירות מזעיקים יסמ, רק כאדר המצב מחמיר בצורה מסוכנת מאוד, או כשרוצים לפנות יהודים (האירוניה…)

  צבא דפוק, מסכים.
  כמו ליצן שעומד על הראש. המזל שלנו שאויבים שלנו כסילים, אחרת מזמן כבר היינו רואים מצעד צבא ערבי ברחובות תל אביב.

  • Intsi הגיב:

   המלחמה היא בעיקר תקשורתית (כבר 25 שנים מאז תחילת האינטיפדה הראשונה) ולכן צריך להפנות משאבים רבים לכל נקודות החיכוך. ביחוד בפיזור הפגנות.

 2. אוגניה הגיב:

  מפחיד לאיזה מצב היגענו, שמתגרה דני נתקע לסגן אלוף מול הפרצוץ בכוונה להתגרות והוא עוד צריך להצטדק. הוא היה קרוב מידי, היה חשש.

  • Intsi הגיב:

   זה באמת מצב אבסורדי אבל בשביל זה צריך לבוא מוכנים עם אמצעים מיוחדים לפיזור הפגנות. הרי זה מאבק תקשורתי שנשך כבר שנים רבות. פשוט חבל.

 3. ק.ק הגיב:

  זה בעיקר נראה לא טוב. הוא יכול היה לרתק אותו או לפנות אותו בשיטות אחרות, אך הוא בחר להכות אותו. אני לא שופט אף אחד. בטח בתור אחד ששירת בצוות התערבות שהתמחה בהפרעות סדר ויודע שלעיתים הסיטואציה יכולה לגרום לך לפעול בצורה אינסטיקטיבית. העניין הוא שכמו שאמרת, המלחמה היום תקשורתית וזו הייתה פאשלה נוראית. 

  • Intsi הגיב:

   קראתי על מחקר של אחת האוניברסיטאות בארץ על חיילי צה"ל בשטחים. ונמצא שבניגוד לחיילות אחרים, חיילי צה"ל נוהגים בהגינות כלפי הנשים הפלסטיניות ואין מקרי תקיפה ואונס.
   אז במקום לפרסם בעולם את מימצאי המחקר שחיילי צה"ל נוהגים בהגינות, הוא לא פורסם בתקשורת. אבל אם התוצאות היו הפוכות, בוודאי היו שומעים זאת בכל העולם.

 4. "צעיר" מדנמרק?
  חוליגן מדנמרק.
  עשו עריכה מגמתית בסרטון ולא הראו איך שברו לו את האצבעות דקות קודם לכן וגם התחמשו בסכין.

  לך תראה איך מפנים הפגנות במדינה שלו ואז תטיף על הקצינים המצוינים אצלנו מוסר.

  • Intsi הגיב:

   צבא שאף פעם לא טועה, שלא מבקר את עצמו, שהוא יהיר ומתנשא, יפסיד בסוף.
   זה קרה לנו במלחמת יום כפור.
   הקצין הזה, ספציפית, עשה טעות במאורע הזה. זה לא אומר שהוא לא קצין נפלא בסה"כ. אבל זו לא צורה לפינוי הפגנה!!!!
   עדיף היה למדינת ישראל שההפגנה הזו תמשך עוד יממה עד שתתפזר, שהכביש יהיה חסום, אבל שהמקרה המצער הזה היה נמנע.
   לצה"ל יש מחלקת מחקר, תפקידה ללמד את החיילים כיצד מתמודדים מול קבוצה יריבה ב"קרב" פנים אל פנים. זו היתה מטרת הפוסט.
   כאשר נותנים לחיילים תפקידי שיטור, צריך להעמיד בידם את הידע והאמצעים לפיזור הפגנות. זה לא יעזור עם נטמון את הראש בחול, אלא צריך להפיק לקחים מהמקרה הזה.

   • אוי איך אני מת על רודפי הצדק שמתעוררים רק כשה"עוול" נעשה על אנרכיסטים.
    איפה הפוסטים שלך על אותם קצינים שעשו יותר גרוע על מתיישבים מפונים מבתים או מהפגנות?

    איפה היית כשאותם כוחות ביטחון שהיו אחראים לזה, עדיין משרתים בשירות פעיל ואיך מוחה על חוסר הצדק?

    עכשיו תגיד שאינך עושה איפה ואיפה אבל פוסטים על קצינים שמרימים יד על מפירי חוק חוליגנים מצד "מחנה השלום" רק יכול להבליט לך וריד, מה?

    איפה היית כשזה קרה?
    <a href=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hIa_SafxMCUhttp://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hIa_SafxMCU<br />

    די לצביעות.
    אם אתה כלכך בעד הצדק, בוא נראה אותך בפוסט מטיף מוסר על אלה שעדיין בתפקיד, בעוד שהרמטכל הנכבד שלנו נתן עונש פיקודי עוד לפני תום חקירת מצח ולפניו גינויים מרעישים משר הביטחון ראש הממשלה שלך והנשיא ה"מאגניב" עם הפייסבוק.

    מת על יפי נפש כמוך.

   • Intsi הגיב:

    אני מציע שתקרא שוב את הפוסט. הוא מתחיל בכותרת " מבני ב. עד בני ג.".
    כלומר הנאשם כאן הוא הרמטכ"ל, ומדוע? מאחר שלא העמיד לידי החיילים את הידע, שהוא לוחמת פנים אל פנים (מה שנקרא פעם גם קפא"פ) והאמצעים לפיזור הפגנות. זה לגבי הכותרת.
    לגבי התמונות המלוות את הפוסט, שתיהן עוסקות באותו ידע שצריך להקנות לחיילים – לוחמת הפלנקס מוקדוני.
    ונאמר לי פעם שמספיקה הכותרת ותמונה בשביל שיחרטו בזכרון, והם החשובים במאמר. גם התוכן דיבר על שיטות לוחמה וכל כולו במטרה שמקרים כאלה לא יחזרו. מטרתו לא היתה לתקוף את הסמח"ט אלא לשם לימוד והפקת לקחים.

   • מפריע לי שנזכרת רק במקרה שלו ולא באלפי המקרים שקרו נגד יהודים כאשר בעלי השררה חזרו לפעילות רגילה.

   • Intsi הגיב:

    מזה 12 שנים שאני מתריע, לא רק כאן, גם בעיתונות הכתובה בראיון רדיו ורק לאחרונה שלחתי אימייל ליו"ר יד ושם על הכאת החיילים בחיפה שהיתה פעילות גזענית. פרסמתי זאת כאן בבלוג, אבל הורדתי אח"כ עד לקבלת תגובה ממזכירו.
    פגעת במטרה הלא נכונה, מצטער.
    אחזיר את הפוסט שוב שתקרא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s