המדע מתקדם מהלוויה להלוויה

פרופ' אגסי החזיק את הספר בידו ואמר לי: "למורה שלי זה לקח 30 שנים, והוא עוד היה דוקטור". "אבל עכשיו יש אינטרנט" השבתי לו, אבל לא שיערתי לעצמי שנפש האדם לא השתנתה.בבוקרו של אותו יום יצאתי מביתי שבמושב הדרומי לעבר מרכז הארץ כדי להפגש עמו. דקה קלה של נסיעה בתוככי המושב והבחנתי בטרמפיסט המסמן למכוניות לעצור. עצרתי. זיהיתי את אחד מחברי המושב ששאל לאן פני מועדות. לאחר שהשבתי שלהרצליה הוא נכנס לרכב והתחלתי לנסוע. הכרתיו די טוב מאחר שבנו היה בגיל של בתי והיו חברים טובים וביקר רבות בביתנו למשחק בצעצועים. תוך כדי הנסיעה העברנו חוויות על מעשינו, הוא מקדם פסטיבל לסרטים יהודים וצריך להגיע לתל אביב לשם קידום הפרויקט ופגישות שונות. לאחר ששאל למטרת נסיעתי השבתי שאני בדרכי לפרופ' אגסי איתו יצרתי קשר טלפוני קודם וקבענו שנפגש בביתו. ספרתי לו על החברה שהקמתי ועל שני המשקיעים מהמושב שאינם עומדים בהתחייבותם בהעברת הכסף כמתחייב בחוזה. "תתבע אותם" – הוא השיב. הקשבתי לעצתו אבל…..

 

עברו חודשיים וחצי מאז שכתבתי את הפתיח לפוסט. עזבתי את כתיבתו עד היום, כאשר צירופי מקרים החזירו אותי להמשך הכתיבה.הכל החל כאשר ראיתי בבלוג של נעמה שעומדת להתפרסם כתבה בעיתון אודות חברתה קרן ועליה (התפרסם גם אינטרנטית). שלא כהרגלי הניזון מחדשות דיגיטליות קניתי את העיתון לקרוא את כתבת ההנצחה. הדפדוף בחיפוש הכתבה היה מהיר כך שיתר הכתבות עליהן עברתי לא נקלטו כנראה. לאחר פרק זמן דפדפתי עמוד אחד אחורה, ומצאתי שם כתבה אודות נורית גיא ששכלה את בנה שחר ואת צבי וולך עולה חדש שאימצה כבן. הכרתי את נורית, את בתה עדנה ומשפחתה כתושבים באותו מושב דרומי שהוזכר בפתיח, והיה זה עודד בעלה של עדנה אותו טרמפיסט שתארתי.אבל זה לא סוף הסיפור המוזר עם גיליון העיתון, כי כמה עמודים של דפדוף נוסף וכעבוא יממה, מביא אותי לכתבה על אודי רוט מקיבוץ חצרים שנרצח על ידי מחבלים בשנת 1993. אודי ואני לימדנו בבית הספר אשל הנשיא באותן השנים. הוא לקולנוע ואני לפיזיקה.כנראה שצירוף המקרים הזה הוא שמביא אותי עכשיו להמשך הכתיבה. במיוחד כשהכותרת שרשמתי לו היתה 'המדע מתקדם מהלוויה להלוויה', כנראה שגם אנחנו כאומה.

…. הקשבתי לעצתו לתבוע את המשקיעים אבל נמנעתי מלעשות זאת מסיבה מסוימת. דבר שהתברר מאוחר יותר כטעות. את משפחת גיא הכרנו דרך הילדים שהיו חברים טובים מאוד, וכל כך מצער היה לשמוע כמה שנים מאוחר יותר (בשנת 2007) שבנם גיל (הנכד של נורית) נהרג בתאונת רכיבה על סוס. כאשר התקרבנו לאיזור המרכז הורדתי את עודד כדי שימשיך למחוז חפצו והמשכתי לכיוון הרצליה אל ביתו של פרופ' אגסי. אני זוכר את השער לחצר הבית ברחוב השקט, עברו מאז להערכתי כ-14 שנים, את הפרחים בגינה ואת השולחן בפרוזדור שם ישבנו במהלך השיחה ביננו.פרופ' אגסי שקיבל את פני הוא פילוסוף ישראלי שעשה את עבודת הדוקטורט שלו בהנחייתו של פילוסוף המדע הנודע קרל פופר.

בעת פגישתנו היה כבר יוסף אגסי פרופ' אמריטוס ונראה צעיר בהרבה מ-76 שנותיו. סיפרתי לו על התיאוריה שפיתחתי, אותה הצגתי בהרצאה בכנס מדעי בינלאומי בסורנטו שבאיטליה בשנת 1998, ומאוחר יותר בעוד שני כנסים בינלאומיים בארץ (ושנה לאחר הפגישה גם בכנס נוסף)אודות ממצאים נוספים שמצאתי. על האלגוריתם שפיתחתי שהוא בעל קשר הדוק לתיאוריה ועליו התקבלו פטנטים בארץ ובארה"ב. שתינו משקה חם כלשהוא והוגשו עוגיות שונות. ביקשתי מפרופ' אגסי שיקח ויקרא את הספר שכתבתי ויאמר לי את דעתו. חשבתי לעצמי שהרי הוא למד בעבר לתארים במתמטיקה ובפיסיקה, והתיאוריה שלי עם המתמטיקה התיכונית שבה לא דרשה התעמקות יתרה במשוואות ובמתמטיקה גבוהה שתדרוש צלילה עמוקה לתוכן. הוא סירב, אז אמר את המשפט שלמורה שלו (קרל פופר) זה לקח 30 שנה עד שהתיאוריה התקבלה, והוא עוד היה דוקטור.. (ולי היה בסך הכל תואר ראשון)… יצאתי ממנו בהרגשה קודרת ומאכזבת. שהרי מהי תורתו של פופר, בכדי להפריך תיאוריה מדעית מספיק למצוא טעות אחת, כן טעות אחת שתסתור את התיאוריה. אבל עד שלא נמצאה אותה טעות הרי שהתיאוריה אינה פסולה. ולכן כאשר הצגתי בפניו את הספר, אין הוא יכול לשלול את התיאוריה מכל סיבה שהיא (לא זמן, לא תארים, משאבים וכו').

תמונת סורנטו כפי שצילמתי ממרפסת בית המלון בו שהיתי:

705

 

יהיה המשך. בינתיים מאחר שהורדתי חומר מהבלוג שכתבתי בעבר, ניתן להתרשם גם מהאתר שלי שם גם מוצג הפרק הראשון שאף פורסם כאן בעבר.

 

 

אודות David Gross

Inventor
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s